Svatební focení

Svatební focení je úplně jiná kapitola než všechna ostatní. Je to váš velký den, který se plánuje a připravuje dlouhé měsíce předem. Proto i já ke každé svatbě přistupuji individuálně.

Rezervace termínu

I když nepatřím mezi vyloženě svatební fotografy, kteří mají svatbu každý týden (a někteří nejen jednu), je dobré zarezervovat si svůj termín včas – ideálně několik měsíců před svatbou. Není neobvyklé, že na některé termíny jsem zamluvená už rok předem, proto, pokud máte opravdu hezké datum, které by se mohlo líbit spoustě dalších, nenechávejte rezervaci fotografa na poslední chvíli. Pokud domlouváte svatbu narychlo, je možné, že budu mít volno, když řeknete za 3 týdny, ale pravděpodobnost je malá, vzhledem k množství aktivit a práce mívám diář rozplánovaný několik týdnů dopředu.

Předsvatební schůzka

Ač se to může zdát zbytečné, je velmi důležité, abychom se potkali včas před svatbou. Pokud žijete daleko a setkat se před svatbou by bylo moc složité, dá se to vyřešit individuálně, pokud je ale aspoň trochu možné setkat se osobně, určitě toho využijte.

Na předsvatební schůzce, která je ideální přibližně 2-3 měsíce před svatbou, si povíme o tom, v jakém duchu se vaše svatba ponese, jaký typ fotek si představujete, probereme vhodná místa na focení portrétů i celý průběh svatby. Potřebuju být na celý den připravená a čekat všechny možné tradice, abych stihla všechno důležité zachytit.

Další pozitivum, které naše setkání má je to, že se aspoň trochu poznáme, na svatbu už nepřijde někdo úplně cizí a bude pro vás snazší se na fotkách uvolnit, než kdybychom se nikdy předtím neviděli ani spolu nemluvili.

Předsvatební focení

Pro někoho to může znít jako zbytečnost, když budete mít přece hezké fotky ze svatby, někdo na to zase nemusí mít čas.

Určitě ale focení před svatbou doporučím všem, kdo chtějí ze svatby stoprocentní výsledky.  Vyzkoušíte si, jaké to je stát před foťákem, vyzkoušíme pózování, vy se “otrkáte” před foťákem a ve váš svatební den všechno půjde jako po másle a mnohem přirozeněji, než kdybyste se předtím nefotili. Navíc budete mít hezkou vzpomínku 🙂

Samotná svatba

Všechno, co jde, zkuste naplánovat na místech, kde bude co nejvíc světla. Nejlíp přírodního, nebo aspoň umělého. Na svatbách nepoužívám blesk, pokud nebudu vědět, že to bude nezbytně nutné. Z jediného prostého důvodu – ruší a pro focené i celkově pro hosty je to nepříjemné.

Na obřadu i hostině se snažím být co nejmíň vidět, protože svatba je především o vás. Přece jen ale chceme všichni co nejlepší výsledky, proto prosím občas berte ohled na to, že mezi oddávajícím a svědky jste poměrně schovaní a není vždy jednoduché najít místo, odkud by bylo vidět všechno důležité. A tak s ničím nespěchejte a všechno si pořádně užijte.

Na focení portrétů dávám přednost přirozeným fotkám, ale vše záleží na domluvě. Určitě je lepší, když si před svatbou uděláte procházku nebo projížďku a poohlédnete se po místech, která se vám líbí a kde je hezky. Klidně vyberte dvě nebo tři místa, pokud nejsou moc daleko od sebe, nebude to problém. Taky na focení počítejte minimálně hodinu, klidně i dvě, času. A že před západem sluníčka jsou fotky hezčí, než v pravé poledne.

%d bloggers like this: